---< Sponsor Bağlantı >---

Akciğer Nedir, Akciğerin Görevleri Nelerdir?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


 Akciğer Nedir, Akciğer Görevleri Nelerdir, Akciğer Nerede Bulunur?

akciger-nedirAkciğer:  Hava soluyan omurgalılarda temel solunum uzuvudur. Ana görevi ise atmosferdeki bulunan oksijeni kan dolaşımına aktarmak ve dolaşımdaki karbondioksiti atmosfere yani solunun yolu iledışarı  çıkartmaktır. Bu görev, gaz değişiminin vuku bulduğu milyonlarca küçük, müstesna biçimde çok ince duvarlı hava kesecikleri oluşturan dolaşımı sağlayamadan kanı boşa vermektedir.  

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Akciğerler göğüs boşluğunda yüreğin sağ ve solunda az çok piramit şeklinde olan solunum uzuvlarıdır. Taban bölümleri diyaframın üzerine oturmuştur. Göğüs çeperine bakan yüzeyleri dış bükey, yüreğe bakan iç yüzeyleri ise iç bükeydir. Akciğerlerin dış yüzeyi düzgün ve parlak olup bu parlaklık akciğerleri örten palevranın visceral yaprağındandır. Rengi,   doğmuş çocuklarda esmer-kırmızı, gençlerde pembe, ergin ve yaşlılarda ise pembe-mavimtırak görünümlüdür. İnsanların  yaşları ilerledikçe  akciğerlerin yüzeyinde bazı pigmentler belirir. Bunlar solunum esnasında akciğerlere kadar giren yabancı cisimleri alana getirdikleri oluşuklardır. Bundan Başka Akciğerlerin solunumla alakalı olmayan bazı  görevleri de vardır.


- Akciğer Nedir, Akciğerin Görevleri Nelerdir? admin tarafından 23 Nisan 2014 tarihinde , Biyoloji Dersleri,Ders Notlarım kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Akciğer Nedir, Akciğerin Görevleri Nelerdir? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz