---< Sponsor Bağlantı >---

Adı Aylin Kitabınbın Geniş Özeti


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Adı Aylin Kitabınbın Geniş Özeti Nasıldır, Adı Aylin Kitabının Yazarı Kimdir, Adı Aylin Kitabının Özeti

------- Sponsorlu Reklamlar -----

 

Kitap Özetlerini Yayınlamaya  Devan Ediyoruz. Ünlü Yazarımız Ayşe Külin ‘in Harika Kitaplarından Biri Olan Adı Aylin Kitabının Geniş Özeti Sizler İçin

------- Sponsorlu Reklamlar -----

 

Lise senelerinde uzun boylu ve sıka bir kız olan Aylin giderek güzelleşmiş ve bir gün Esma teyzesinin çağrısı üzerine Paris’te bir otelde buluşurlar otelde prens olduğu söylenen bir Arap’la tanışır ve bu tanışmanın nihayetinde prensle görkemli bir yaşantı için izdivaç eder Prenses olur. Ancak her şey düşündüğü gibi gitmez Prens Senusi doğu kültürü ile yetiştiği için batı kültürü ile yetişen Aylin’e ters gelmekte giderek Aylin’in özgürlüğü kısıtlanmaktaydı evliliğe başladığı gibi sakin değil büyük bir kaçışla son buldu; yaz nihayetinde Aylin, ablası Nilüferle Cenevre ye gider. Yaşamanın ideali olan tıp okumaya karar verir ve büyük uğraşlar vererek Neuchatel Üniversitesine kayıt yaptırır. Okulun ilk senelerinde hayatında çok büyük değişiklikler yaparak, görkemli hayatından sıyrılarak sade bir talebe olur. Tek hedefi olan tıp fakültesini bitirmek için çok çalıştı daha sonra fizik ve kimya derslerinde yardımcı olan Jean-Pierre ile izdivaç etti. İki talebenin bu evliliği vakit içinde Aylin’in dış görüntüsünde olduğu kadar iç dünyasını da değiştirecektir. Aylin Jean-Pierre ile beraber yaşadığı günlerde tıp ilmi ile yakından tanışıp ufkunun penceresini o vakte kadar hiç bilmediği tertemiz bir dünyayı ardına kadar açacak peşinden koştuğu gerçek zenginliğin dış dünyanın görkemli sergenlerinde değil de insanlığın iç aleminde bulunduğunu öğrenecekti. Okul nihayetinde Jean-Pierre Nos Alamus’taki nükleer araştırma merkezinden geri çeviremeyeceği bir öneri aldı. Aylin de New Rachel Hospital Medical Center’dan öneri aldı ; onların birbirlerine karşı olan sorumlulukları artık bitiyor ortak hayatları bir yol ayrımına giriyordu. Ellerinde bu evlilikten altı senelik sağlam bir dayanışma ve derin arkadaşlık duyguları ile dopdolu gençlik hatıraları kaldı yalnızca.

Aylin çok ciddiye aldığı bu işine büyük bir heyecanla başladı. New Rachel’de tanıştığı Afganistanlı genç meslektaşı Azim’in karısı 11 yaşından beri arkadaşı olan Zeynep TARZI çıktı. Aylin, Zeynep ve Azim ile gittiği Afgan sefahati kokteylinde Paswak ismindeki Birleşmiş Milletlerin Afgan tutsağı ile tanışır. Paswak evli olmasına karşın Aylin ile arasında duygusal bir bağ oluşmuştu. Aylin o senesi aklı beş karış havada geçirdi. Bütün zamanlarını birlikte geçiriyorlardı. Paswak bu yüzden önce Wall Dame’nin Birleşmiş Milletler genel sekreterliğine daha sonra 1974 seneninde Hindistan sefirliğine tayini çıkmıştı.

Aylin mukadderatın ağlarını onlar için gittikçe daha çileli iplerle örmekte olduğunu nihayet görmeye başladı; ya sevdiği adamı peşinde dünyayı adım adım dolaşacak veyahut mesleğini ön tasarıya alacaktı. Tam meslek uğruna değmez derken Hastanede Psikiyatri bölümü şefliğine terfi etti. Nihayetinde Aylin’in sağduyusu aşkına galip geldi. Aylin gönlü yaralı bar kuşunu çok kısa bir müddet oynadı sonra toparlandı ve işinin başına döndü. Arkadaşı Azim’in vasıtası ile kendi meslektaşı olan Michel RAMODİSLİ ile tanıştı. Michel’i çok etkileyici bulmadığı halde evliliğe giden ilk adımları Michel’in evinde attılar. Daha sonra Aylin bu evlilikten deliler gibi çocuk istemeye başladı. Aylin’in bu isteğine karşılık Michel dinine ve ananelerine çok bağlı olduğunu doğacak çocuğun Musevi kültürüne göre yetiştirilebileceğini söyledi ancak Aylin bunu dahi mesele etmedi dinini değiştirmeyi göze aldı. Aylin’e göre insanları dinlerine, ırklarına ve dillerine göre ayırmak çok absürt idi ona göre insan, insan olduğu için çok değerli idi onun insan sevgisini bir din veya ırk engelleyemezdi Aylin çocuk yapma isteğinden 6 düşük yaptıktan sonra vazgeçecekti.

Aylin meslektaş olduğu Michel ile her an beraberdi işyerleri bir, haneleri bir hasılı bütün zamanları birlikte geçiyordu belli bir süre sonra birbirleri ile bu kadar çok birlikte olmaları Aylin’i çok sıkmıştı gün geçtikçe birbirlerinden kopuyorlardı ve bir gün Aylin kocasına haftanın belirli günlerinde birbirlerine müsaade etmelerini bugünlerde değişik insanlar ile çıkabileceklerini bunu neticeninde diğer insanlarda görecekleri eksiklikleri kendilerinde tanımlayıp birbirlerine ebedi sevgi ile bağlanacaklardı. Ama düşünülen olmadı Aylin ülke dışında olduğu günlerden birinde Michel bir arkadaşının evinde Barbara isminde bir bayanla tanıştı ve bu tanışma evliliklerinin sonunu getirdi. Aylin sıkıntılı bir vaktinde vardığı karar neticeninde kocasını kaybettiği için hem üzgün hem de suçluluk duygusu içerisindeydi. Bu sıkıntı ve elem uzun sürmedi her şeyi bir kenara bırakıp mesleğinde ilerledi ama bu ilerleme dahi onu tatmin etmedi. Bir müddet sonra Amerikan silahlı gücüne katılarak Körfez savaşında ruf sıhhati bozulan hastaları rehabilitasyon eden doktor olmayı düşündü bu nedenle Oklahoma’ya körfez savaşında zarar görmüş askerleri rehabilitasyona gitti.

Aylin Üniformasını ilk sefer 1992’nin soğuk bir Ocak gününde giydi. 9 Kasım 1992’de silahlı gücün fiziksel aktiviteler imtihanını yüksek bir puana kazanarak muvaffakiyet sertifikası aldı. Aylin silahlı güçteki görevinde yeniden işine devam ediyor, hastalarına çare bulmaya çalışıyordu bir gün kendisine yeni bir hasta verildi bu sefer hasta körfez savaşından sonra geldiği sivil hayata uyum sağlayamıyordu. Bunun neticeninde hiçbir suçu olmayan bir çok sivili katletmişti.

Aylin bu hastası üzerinde çalışırken Amerikan silahlı gücünün askerlerini cesaretlendirmesi için verdiği ilaçların yan tesiri neticesi hastanın bu vaziyete geldiğini tespit etti ve bu neticesi tez bir halde askeri yetkililere bildirdi. Aylin’in verdiği bu neticesi askeri yetkililer  bildiğinden Aylin’in bu olayın üstüne gitmemesini istediler ve onu uyardılar Aylin bu suskunluğu sindiremeyerek sözleşmesinin bitmesinin hemen peşinden Albay rütbesindeyken silahlı güçten ayrıldı.

Silahlı güçten ayrılmasından sonra 19 Ocak 1995 Perşembe günü evinin bahçesinde o sabah evini temizlemeye gelen hizmetçisi tarafından kendi arabasının altında ölü bulundu. Zengin, tanınmış kişi ve hatırlı insanların yaşadığı semtte mahalli polis ve yerel yöneticiler semtin ismini polisiye bir olaya karıştırmamak için dosyayı apar topar denebilecek bir hızla kapattılar teşhis ise “Freak Accident” başka bir deyişle Garip bir kaza idi.

“… Yükseltilmiş sahnede kapağı açık maun bir tabut duruyordu uzun bir sıra oluşturan insanlar tabutta yatan albay üniformalı Amerikan subayını selamlayıp içlerinden dua veya veda ederek tabutun başından ayrılınca yanan yürekleriyle gelip salondaki koltuklarda yerlerini alıyorlardı. Herkes çevreye hakim olan silahlı güç düzeninin saygınlığını kutsar gibi suskunca ağlıyordu … Katafalkın üstünde dört bir yanı rengarenk çiçeklerle donanmış tabutta yatan kişi, bir askerden çok, oraya bir film çekimi için öylece uzanıvermiş bir Hollywood yıldızını andırıyordu. Bu albay üniformalı Amerikan subayı bir Türk kadınıydı

Yalın  ve sade br dille anlatılan ama  günlük bir hayat  hayattan alınmış konuyu ustalıkla işlemiştir yazar. Adı  Aylin Kitabında  okuyucuyu Aylin’in iç dünyasına öyle bir çekiyor ki, neredeyse hayatına aldığı erkekleri aldatıp terketmesini madalya ile ödüllendirecek  hale getirmektedir.


- Adı Aylin Kitabınbın Geniş Özeti admin tarafından 10 Şubat 2014 tarihinde , Eğitim,Kitap Özetleri kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, ,
Adı Aylin Kitabınbın Geniş Özeti isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz