---< Sponsor Bağlantı >---

Takvim Nedir, Türklerin Kullandığı Takvimler Hangileridir?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


 Takvim Nedir, Türklerin Kullandığı Takvimler Hangileridir?

Vakiti ölçmek için hazırlanan çizelgelerdir.  Zamanı günlere, aylara, yıllara bölme metodudur. İnsanlar zamanı ölçerken ölçü aracı olarak Günesi ve Ay’ı kullanmışlardır. Günesi kullananlar dünyanın günes etrafında bir tam dönüsünü esas almıslardır Ayın dünya çevreninde 12 kez dönüşünü 354 günde bitirdiği müddet ay senesi, dünyanın güneşin çevreninde 1 defa dönüşünü 365 gün 6 saatte bitirmesi ise güneş senesidir.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

TÜRKLERİN KULLANDIĞI TAKVİMLER

a. 12 Hayvanlı Türk Takvimi, güneş seneye göredir. Senelere sayı yerine hayvan isimi verilir. Bu takvim türklerin kullanmış oldukları en daha önceki takvimdir. Güneş senesi asal alınmıştır. 12 hayvanlı takvimde her sene bir hayvan ismiyle anılmaktaydı.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

b. Hicrî takvim, ay senesi hesabına göredir. Hicret asal alınır. 354 gündür (Dini gün ve bayramlar bu takvime göre belirlenir.  Bu takvimde ay yılı esas alınmıştır. Başlangıcı ise Hz. Muhammed’in Mekkeden Medine’ye hicreti olan 622 yılını esas alır.

c. Celalî Takvimi, güneş seneye göredir. Büyük Selçuklular kullandı. Bu takvim Büyük selçuklular vaktinde hazırlanmıştır. Melihşahın hazırlattığı bu takvimde güneş yılı esas alınmıştır.

ç. Rumî Takvim, Osmanlı Devleti’nde vergi toplama ve yabancı devletlerle yapılan ticari ilişkiler esnasında takvim farklılığından dolayı ortaya çıkan zorlukları gidermek için hazırlandı. Güneş seneye göre hazırlanmıştır. Bu takvimde güneş yılı esas alınmıştır. Osmanlı devletinde resmi ve mali işlerde kullanılmak üzre 19. yy başında yürürlüğe giTakvim Nedir, Türklerin Kullandgı Takvimler Hangileridirren bir takvimdir.

d. Miladî Takvimi, güneş seneye göredir. 365 gün 6 saattir. TC. Devletinde de 1 Ocak 1926’dan itibaren kullanılmaya başlanmıştır. Miladi takvimde güneş yılı esas alınmıştır. 1926 yılından bu yana kullanılan bir takvimdir. Bu takvimin temeli mısırlılara dayanır
Tarih YAZI ile başlamıştır.  Yazıdan önceki devirler hakkında sağlıklı bilgi edinmek zor olduğundan, bu
dönemlere “Tarih Öncesi Devirler Prehistorik Devirler” veya “Karanlık Çağlar” denir.


- Takvim Nedir, Türklerin Kullandığı Takvimler Hangileridir? admin tarafından 2 Mart 2014 tarihinde , Ders Notlarım,Tarih Dersi kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Takvim Nedir, Türklerin Kullandığı Takvimler Hangileridir? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz